Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih poreskih administracija
Puna opštinska kasa - razvojna šansa!

Zakon o finansiranju lokalne samouprave predviÄ‘a da se sredstva od naplate poreza na imovinu u celosti koriste u lokalnoj samoupravi. Ovo znači da se sav lokalno prikupljen novac ulaže direktno u opÅ¡tinu gde je i prikupljen - u održavanje i graÄ‘enje ulica, puteva, vodovodne i kanalizacione mreže, Å¡kola i vrtića kao i za ulaganje u kvalitetniji kulturni sadržaj. Dobit je naravno dvostruka, zadovoljni graÄ‘ani i funkcionalna opÅ¡tina.

Kako bi pomogli da se optimalizuje ovaj proces u 16 opština* Evropska unija i Vlada Švajcarske su preko programa Evropski PROGRES podržale projekat unapređenja efikasnosti lokalnih poreskih administracija sa 155.000 evra.

„Procene kažu da će u 16 lokalnih samouprava porez na imovinu početi da plaća više od 10.000 novih obveznika, što je dodatni godišnji prihod između 25 i 35 miliona dinara. Ovaj novac može da se uloži u projekte koji doprinose ekonomskom razvoju i koji su važni za lokalnu zajednicu”, rekao je Grem Tindal, menadžer programa Evropski PROGRES.

Dodatno, projekat predviđa da se za popisivanje objekata na teritoriji opštine angažuju nezaposleni građani i građanke čime je omogućeno da 71 osoba sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje (NZS) dobije privremeni posao.

„Kroz projekat lokalne samouprave će moći da unaprede upravljanje javnim finansijama i povećaju budžetske prihode. Ovako se uvećavaju raspoloživa sredstva za ulaganje u komunalnu infrastrukturu što će značajno uticati na kvalitet života u tim sredinama“, navodi Olivera Kostić, menadžerka sektora za unapređenje konkurentnosti u okviru programa Evropski PROGRES.

Između ostalog, pored infrastrukture, od ovih prihoda unapređuju se i tehnički kapaciteti lokalne poreske administracije ali i podiže kvalitet usluga koje administracija pruža stanovništvu kroz uvođenje novih servisa na zvaničnim internet stranicama lokalnih samouprava.

Aleksinac je jedna od opština koja je uz podršku Evropskog PROGRESa u periodu od jula 2015. do janura 2016. sprovela lokalnu kampanju popisa neprijavljenih nepokretnosti pod nazivom „Prijavi imovinu, podrži svoju zajednicu”.

Za početak bilo je neophodno ažurirati bazu podataka aleksinačke poreske administracije koja je datirala iz 90-ih godina i nije obuhvatala novo sagrađene ni porušene objekte. Tako je pre početka popisa, prema nezvaničnim procenama, u opštini bilo oko 2.000 vlasnika objekata koji nisu bili obuhvaćeni sistemom oporezivanja.

Četiri popisivača su tokom šest meseci obilazili domaćinstva i pravna lica na teritoriji opštine, popisivali neevidentirane nepokretnosti i pomagali sugrađanima i sugrađankama u popunjavanju poreskih prijava na terenu. Ujedno je sprovedena i anketa o komunalnim i društvenim potrebama kako bi se obezbedilo da novi prihodi budu utrošeni u skladu sa potrebama građana.

Projekat je rezultirao preciznijom evidencijom objekata na teritoriji opštine i sa 1.600 novih poreskih obveznika, što je za opštinu izuzetan napredak, navode iz lokalne poreske administarcije.

„Očekuje se da udeo od poreza na imovinu u budžetu opštine bude povećan sa sadašnjih 3,4% na preko 4%. To znači da će, počev od ove godine, po osnovu poreza na imovinu budžet opštine Aleksinac biti bogatiji za šest miliona dinara na godišnjem nivou, a ta sredstva će biti uložena u infrastrukturu, u primarnu zdravstvenu zaštitu, u školske objekte, sportsko-rekreativne centre”, rekao je predsednik opštine Aleksinac Nenad Stanković.

Poseban segment projekta bila je kampanja informisanja javnosti o važnosti plaćanja poreza, kao i unapređenje opštinskog sajta, gde građani mogu da nađu sve informacije o visini kamatne stope, potrebnim dokumentima, ali i da sami obračunaju svoja poreska zaduženja preko poreskog kalulatora, što znatno skraćuje zadržavanje na šalterima. Svakako za bolje razumevanje i veći obuhvat naplate ključna je transparentnost odnosno da građani i građanke znaju gde se troši njihov novac.

Inciijativu vrednu preko 181.000 evra finansiraju Evropska unija i Vlada Švajcarske preko Programa Evropski PROGRES sa 85 odsto sredstava dok deset odsto troškova dolazi iz budžeta opština obuhvaćenih projektom.

* Evropska unija i Vlada Švajcarske su kroz program Evropski PROGRES pomogle unapređenje efikasnosti lokalne poreske administracije u Priboju, Raškoj, Bosilegradu, Trgovištu, Bujanovcu, Preševu, Blacu, Tutinu, Beloj Palanci, Ivanjici, Aleksincu, Babušnici, Crnoj Travi, Vladičinom Hanu, Gadžinom Hanu i Prijepolju.

Print