Džemom protiv nezaposlenosti

Žene iz Lebana, koje prave planinski džem od Å¡ipurka, nagraÄ‘en u kategoriji pekmeza, džemova i marmelada na MeÄ‘unarodnom sajmu etno hrane i pića 2015. godine - deluju kao veteranke u preduzetniÅ¡tvu. One otvoreno govore, istražuju tržiÅ¡ne mogućnosti i s ponosom predstavljaju svoje proizvode. Pre samo godinu dana, pak, bile su samo jedna mala grupa nezaposlenih žena sa gomilom porodičnih recepata, idejom i odlučnoÅ¡ću.

Nezaposlenost je nesumnjivo jedan od najvećih problema sa kojim se Srbija suočava. Stopa nezaposlenosti u Lebanu, u kome živi 22.000 ljudi, dostigla je 61,4% nakon što su najveća preduzeća u ovoj opštini, ranije poznatoj po svojim tekstilnim proizvodima, bankrotirala tokom poslednje dve decenije. Ni zaposlenim žiteljima nije lako – prosečna plata iznosi 30.500 RSD, tj. za 25% je niža od republičkog proseka.

Ipak, usred ove sumorne statistike, u srcu zatvorene lebanske fabrike, cveta proizvod ljubavi jedne lokalne ženske zadruge – novoformirano socijalno preduzeće „Ruža“.

Jagoda Stojiljković, jedna od zaposlenih, dobro poznaje ove prostorije. Naime, ona je tu radila 23 godine, u vreme kada su pripadale javnom preduzeću koje je 2002. otišlo u stečaj. Jagoda je od tada u potrazi za poslom.

Njena priča, nažalost, nije neuobičajena u Lebanu. Žene iz opštine su, usled hroničnog nedostatka slobodnih radnih mesta, uparenog sa konzervativnim društvenim okruženjem, ostale bez otvorenog pristupa tržištu rada. Ideja o socijalnom preduzeću stoga nije predstavljala prosti poslovni poduhvat, već pažljivo osmišljen pristup rešavanju isprepletanih pitanja rodne neravnopravnosti, siromaštva, nezaposlenosti i diskriminacije.

Evropska unija i Vlade Švajcarske i Republike Srbije su prepoznale potencijale ove ideje i projekat podržale posredstvom Fonda za učešće građana Evropskog PROGRESa, odobrivši nešto manje od 20.000 evra za njegovo sprovođenje. Ta pomoć je „Ruži“ omogućila da renovira i opremi kuhinju i počne sa proizvodnjom razne zimnice – soka od paradajza, turšije, ajvara i, svakako, nagrađenog džema od planinskog šipurka.

Iako je kroz projekat zaposlenje prvobitno trebalo da dobije pet žena, u „Ruži“ trenutno radi njih dvanaest, mahom Romkinja, samohranih majki, žena sa invaliditetom i žena koje imaju više od 50 godina, koje su posebno ugrožene na tržištu rada.

Ovo preduzeće doprinosi i opštem lokalnom razvoju. Predsednica Upravnog odbora Udruženja žena „Ruža“ i suosnivačica ovog preduzeća, Slobodanka Pavlović, kaže da se time osigurava stabilno lokalno tržište, ali i bezbedni proizvodi najvišeg kvaliteta za upotrebu u proizvodnji.

Dalji rast u „Ružinim“ je planovima, pa je već počela da se predstavlja na međunarodnim sajmovima, istražuje tržište, identifikuje potencijalne kupce i održava prezentacije. Nedavno je svoje ukusne proizvode promovisala i na poznatom nemačkom Sajmu hrane i života u Minhenu.

„Ko zna šta je sledeće? Pogledajte samo šta se može desiti tokom jedne godine!“, kaže Jagoda, koja zahvaljujući svom angažmanu u Ruži prehranjuje svih osam članova svoje porodice. „Nikad nisam mogla da zamislim da nekoliko žena sa varjačama može toliko toga da promeni!“.

Razvoj sa mirisom bakine kuhinje, nije nešto sa čime ćete se lako susresti, ali u maloj opštini Lebanu, ovaj „domaći napredak“ predstavlja realnost.

Ako želite da okusite tradicionalnu zimnicu „Ruže“ posetite internet stranicu (http://ruzalebane.rs/) gde možete kupiti njihove proizvode koje će Vam ove vredne dame dostaviti.

Print